Divergence (2014)

divergence_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 1. 5. 2014 ()

Synopse: Miliony kusů prodaných knih, 100 milionů dolarů během prvních deseti dnů v amerických kinech. Do České republiky se blíží nový fenomén s názvem Divergence. Díky převaze akce, napětí a dobrodružství nad romantikou bývá Divergence přirovnávána k sérii Hunger Games.

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat.

Dobrodružná akční fantasy byla natočena podle úspěšného románu Veroniky Rothové Divergence, prvního dílu z celé trilogie Divergence, Rezistence, Aliance. Knihy vyšly s úspěchem i u nás.

Hlavní záporné role se překvapivě ujala Kate Winslet, matku Tris hraje Ashley Judd. Za úspěchem filmu stojí zejména ústřední dvojice. Tris hraje Shailene Woodley, její mužský protějšek a dalšího zástupce skrývajících se divergentních lidí hraje Theo James. „Když se poprvé ocitli v jedné místnosti, okamžitě bylo vidět, jak to mezi nimi zajiskřilo. Shailene je hodně silná herečka, ale Theo se od ní nenechal převálcovat. Ona jím byla okouzlená, on jí byl zaujatý,“ popisuje režisér Neil Burger a dodává: „Lidi se mě pořád ptají, jestli ti dva spolu chodí. A já odpovídám: Víte co? Měli by.“

Příběh je nabitý děsivými zkouškami statečnosti nejrůznějšího druhu - sežrání zaživa hejnem vran, utonutí ve skleněném akváriu, pózování jako živý terč pro vrhače nožů nebo skok z výškové budovy. Natáčení tak bylo plné nebezpečných akčních scén. Jednou z nich je naskakování a vyskakování z rozjetého vlaku, což je mezi Neohroženými běžný způsob cestování. „To byla jedna z nejnáročnějších scén, protože jsem ji chtěl točit se skutečným vlakem, nechtěl jsem, aby herci jen skákali ve studiu na zeleném pozadí,“ vysvětluje režisér Neil Burger. „Takže jsme si nechali postavit vlastní vlak a herci skutečně vyskakovali z rozjetých vagónů.

Recenze:
Jak už to tak ve filmech či knihách s postapokalyptickou tématikou bývá, svět se musel vypořádat s nějakou hrůznou katastrofou, která téměř zničila lidstvo. V případě Divergence to byla válka. Obyvatelé bývalého Chicaga jsou rozděleni do pěti frakcí – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Ideály jednotlivých frakcí musí jejich obyvatelé bez odporu do puntíku nejen plnit, ale i je žít. V šestnácti letech mají možnost volby, zda zůstanou ve své rodné skupině, nebo se stanou přeběhlíky. Pokud nejste schopni zapadnout, máte docela vážný problém. Buď jste zlikvidováni, nebo odstaveni na okraj společnosti.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací