Dobrý řidič Smetana (2013)

A1_def_tisk.indd
Režie: ,
Premiéra v ČR: 12. 12. 2013 ()

Synopse: Dokumentární komedie o řidiči autobusu, který politikům maloval tykadla.

V plném znění a bez nutné cenzury vstoupí 12. prosince do českých kin dokumentární komedie Dobrý řidič Smetana. Film o olomouckém řidiči autobusu Romanu Smetanovi, který se do boje s nespravedlností, mafiánstvím a nevkusem české politiky vyzbrojil lihovým fixem. Smetana politikům na plakátech přikresloval tykadla a pod to psal, že jsou to lháři, zloději a korupčníci. Na kameru ho zachytili Vít Klusák a Filip Remunda.

Základem pro celovečerní film se stal původně televizní dokument, verze pro kina se od něj v mnohém liší. Je o půl hodiny delší, je také odvážnější a provokativnější a mnohem adresněji na korupčníky z řad českých politiků. Na delší ploše navíc hlouběji vykresluje samotného hlavního hrdinu. „Jako jediní jsme se dostali za Romanem Smetanou s kamerou do věznice, natočili jej v cele i během propouštění o Vánocích 2012. Máme i záběry u olomouckého soudu, na nichž státní zástupce obhajuje přesvědčení, že Smetana patří do vězení,“ přibližují autoři další rozsah filmu. Film vrcholí zevrubným svědectvím, které poukazuje na údajnou zpronevěru 66 miliónů, za níž podle Smetanových přátel stojí olomoucká ODS v čele s exministrem Ivanem Langerem. Díky těmto rozšířením film přerůstá žánr komunální frašky a stává se tak obžalobou reklamokracie založené na politickém marketingu, korupci a lži. Scény, které byly v televizní verzi vypípané, zaznějí v kinoverzi v plném znění bez cenzurních úprav. Postprodukčně byl film dokončen v kvalitě pro filmová plátna - obraz ve formátu DCP a zvuk ve vícekanálovém pojetí 5+1.

Romana Smetanu udal jeden z kolegů. Byl souzen manželkou počmáraného politika. Poškodil přece soukromý majetek! Zaplatil škodu 15 tisíc korun, ale další trest odmítl. Moje náprava je naprosto vyloučena, zvolal Smetana u soudu. Vyfasoval sto dnů natvrdo. Prezident Klaus mu milost neudělil. Autoři filmu už nedokázali jeho příběh jen natáčet – nakoupili spreje a vyrazili do ulic. Film o souboji práva a spravedlnosti. Je svoboda projevu nadřazena poškození cizí věci? Existuje moment, kdy je potřeba se vzepřít společensky uznaným normám? Dokáže řidič autobusu diskutovat s premiérem?

ZAJÍMAVOSTI Ivan Langer se svými právníky požadoval, aby byla jeho scéna z filmu vystřižena. Argumentoval, že vzhledem k tomu, že se jedná o "umělecký dokument", tak vlastně vystupoval v roli jako každý jiný umělec, k čemuž je zapotřebí autorská smlouva.

Paruka, kterou byl Roman Smetana maskován při přepadení premiéra Petra Nečase, si zahrála v koprodukčním velkofilmu Romana Polanského Oliver Twist.

Autoři filmu nebyli za pomalování billboardu Tomáše Töpfera nikdy stíhání, ani pokutováni.

Recenze:
Remunda i Klusák mezitím zůstávají poctivými advokáty lidu. Každého nechají promluvit, nijak neschovávají své nahrávací náčiní a vysokou kulturu umějí použít s humorem. Když už se jedná o Smetanu, tak proč nezařadit úryvky z Mé vlasti a Prodané nevěsty? Jedná se jinak o vtipný nápad, i když vede k podivné kombinaci.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací