Duna (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 21. 10. 2021 ()

Synopse: Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají?

Recenze:
Krajinou zalitou pískem rezonuje dunění a vzduchem poletují třpytivé částice vzácného koření. Signalizovat to může jediné. Do kin vstupuje Duna, jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, o němž už měsíce vedou filmoví kritici i fanoušci sci-fi vášnivé diskuse. Příběh inspirovaný knihou Franka Herberta ze šedesátých let se totiž už pár desetiletí žádnému tvůrci nepodařilo přenést do audiovizuální podoby tak, aby byl uvěřitelný, funkční a diváci měli pocit, že jim ohromující vesmírné impérium ožívá před očima. Denis Villeneuve však dokázal, že to možné je. A jeho Duna nezůstává jen u vytvoření fantastického světa nebo vzniku kultovního filmového mezníku, ale má ambice formovat budoucí směřování celého žánru.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací