Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

hacksaw_ridge_zrozeni_hrdiny_2016_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 10. 11. 2016 ()

Synopse: Film oscarového režiséra Mela Gibsona, inspirovaný skutečným příběhem muže, který se během války stal hrdinou bez jediného výstřelu.

Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize.

Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený.

V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů…

Za jeho čin mu prezident Harry Truman předal nejvyšší ocenění - Medaili cti.

Recenze:
Desmond Doss je obyčejný kluk z vesnické rodiny, žije s matkou, starším bratrem Halem a otcem teď opilcem, kterého poznamenala Velká válka, ve které bojoval za Ameriku. Desmond je velmi citlivý a tím získá srdce Dorothy, která pracuje jako zdravotní sestřička. Jenže ve světě zrovna vypuká druhá světová válka a každý schopný muž narukuje do vojska, a tak Desmond nesmí zůstat pozadu. Kvůli své oblibě v medicíně a zdravotnictví se rozhodne nastoupit do armády jako medik. Je tu však jeden háček, protože je silný věřící a kvůli osobním důvodům, odmítá u sebe nosit zbraň. A to vadí jeho kolegům. Kdo by taky chtěl, aby mu uprostřed bitevní vřavy kryl záda voják bez zbraně? Nikdo. Desmond ovšem dokazuje, že ve válce se dá bojovat i jinak než zbraní, a to zachraňováním raněných vojáků, kteří by jinak byli ponecháni svému osudu.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací