Jan Koller: Příběh obyčejného kluka (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 11. 8. 2022 ()

Synopse: Příběh Jana Kollera se řadí mezi světový unikát. Spousty prestižních zahraničních serverů se mu v minulosti věnovalo a shodli se na tom, že story “Českého Honzy“ je skutečnou pohádkou, která je asi už navždy nenapodobitelná. Sympatický obr totiž celé dětství, mládí a začátek plnoletosti nastupoval za amatérské kluby na vesnické úrovni.

Nejčastěji pak za Smetanovu Lhotu v Jižních Čechách. Nikdo by si tenkrát ani v tom nejodvážnějším snu nedovedl asi představit, že z kluka, která dává góly ve vísce o 300 obyvatelích, bude jednou postrach všech fotbalových obran a brankářů. Honza se shodou náhod dokázal dostat do rezervního mužstva tehdejší Sparty Praha, protože byl v Praze na brigádě a neměl kde trénovat. Přes rezervu se zanedlouho dokázal prokousat do kabiny prvního mužstva, kde se to jen hemžilo hvězdami a reprezentanty. Honza se dokázal prosadit do sestavy a vstřelit své první ligové góly. Bylo to něco neuvěřitelného. Když se mu angažmá ve Spartě přestávalo dařit, odešel do Belgického Lokerenu.

I tam dokázal zlomit nepřízeň osudu a nakonec přestoupil do nejslavnějšího belgického a královského klubu Anderlecht Brusel. Zde vyhrál 2 tituly. Poté následovala Borussia Dortmund a titul v Bundeslize. Více než dvoumetrový obr se dokázal dostat až na vrchol. Střílel góly na mistrovství Evropy i světa a vyhrával tituly.

Příběh Honzy Kollera není jen příběhem člověka, který to nevzdal i když mu nikdo nevěřil. Je to také příběh pro každého chlapce, který dnes hraje na vesnici fotbal. Příběh o tom, že pohádky se dějí a vždycky musí být motivace jít dál.

Recenze:
Příběh české fotbalové hvězdy. Tím se zabývá dokument Jan Koller: Příběh obyčejného kluka, pod kterým se podepsal režisér a scenárista Petr Větrovský (Attila). Ten se tentokráte zaměřil na život a kariéru Jana Kollera, jednoho z nejznámějších českých fotbalistů, který uspěl i ve světovém měřítku a ve své době se stal fenoménem. Pokrývá jeho kariéru od Sparty, přes Lokeren a Dortmund až po národní reprezentaci. To vše snímek mapuje a neopomene ani legendární rozhovor po první úspěšném zápase, začínající zvoláním „Honzo, Honzo…“. To je však jedna z mála věcí, kterou Větrovský ve svém filmu potěší, jinak však jeho dílo na mnoha místech pokulhává.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací