Když promluvila (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 1. 12. 2022 ()

Synopse: Harvey Weinstein býval jedním z největších hollywoodských producentů. Drama Když promluvila mapuje události, které vedly jeho pádu a odhalily jedno z nejděsivějších tajemství slavné továrny na sny.

Dne 5. října 2017 vyšel v deníku New York Times článek, který otřásl Hollywoodem v základech. Text odhalil jednoho z nejvýznamnějších filmových producentů Harveyho Weinsteina (mimo jiné majitele šesti Oscarů v nejprestižnější kategorii „Nejlepší film“) jako sexuálního predátora. Producent desítky let zneužíval své mocenské postavení, když kariéru u filmu „prodával“ za poskytování sexuálních služeb. Léta mu to procházelo, své oběti buď umlčoval penězi, nebo profesně likvidoval. Nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten jít s ním do otevřeného střetu. Do nerovného souboje se pustily až dvě novinářky listu New York Times, Jodi Kantor (Zoe Kazan) a Megan Twohey (Carey Mulligan), které věděly, že alfou a omegou jejich reportáže bude najít ženu, která by se nebála promluvit. Drama Když promluvila se velmi blíží oceňovaným klasikám Všichni prezidentovi muži a Spotlight poctivou a detailní, skoro až detektivní rekonstrukcí práce dvou novinářek, které se pustily do boje proti nerovnému soupeři, v němž na první pohled neměly sebemenší šanci na úspěch. Ve snaze nalézt Weinsteinovu oběť, která se přestane bát, si postupně uvědomují, že materiál, který připravují, může mít zásadní vliv nejen na domnělého násilníka a jeho oběti, ale i na celou společnost a její vnímání pojmu „sexuální násilí“.

Recenze:
Režisérka Maria Schrader zpracovala příběh novinářek z New York Times Megan Twohey (Carey Mulligan) a Jodi Kantor (Zoe Kazan), které ve svém článku vystoupily proti oceňovanému filmovému producentu Harveymu Weinsteinovi. Prolomily dekády mlčení o zneužívání v Hollywoodu a filmové produkci obecně, neboť film od začátku upozorňuje na fakt, že tu není jen jeden zloduch, ale mnohaleté zneužívání jeho moci Weinsteinovi procházelo díky spoustě dalších lidí, kteří mu to umožnili, kryli ho, zakrývali stopy a umlčovali oběti. Díky tomuto filmu uvidíme mravenčí práci za celým příběhem. Je také příjemné, že toto téma se připomíná (protože to bude potřeba stále) až nějakou dobu poté, co se přes svět přehnala vlna hnutí #MeToo. Přesto, že tento skandál ji pomohl odstartovat. Rozčeřené vlny se trošku zklidnily a můžeme nyní tento příběh vstřebat s odstupem a chladnou hlavou. Vyslechnout si příběhy obětí, které byly tak dlouho umlčovány. 

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací