Klub poslední naděje (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 23. 1. 2014 ()

Synopse: Píše se rok 1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít.

Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA.

Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Takto vzniklá komunita stejně postižených a často zoufalých lidí se rychle rozrůstá a sílí. Ron už není jen pašerákem léků, stává se i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý.

Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi. Aktuálně je film Klub poslední naděje nominován na Oscary v šesti kategoriích včetně těch nejvýznamnější: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli (Matthew McConaughey) a nejlepší herec v roli vedlejší (Jared Leto). Doplňují je nominace na nejlepší originální scénář, nejlepší střih a nejlepší makeup.

Recenze:
Režisér Jean-Marc Vallée nám sice přináší snímek s velmi smutnou tématikou, ale tentokrát nás čeká trochu něco jiného, než na co jsme zvyklí. Nebudeme sledovat osud člověka, který se smiřuje se svou nemocí a den po dnu se mění a podléhá zákeřnému viru. Hlavní myšlenkou filmu je boj a touha něco změnit. Otevřít oči nejen úředníkům, ale i celé Americe a světu, že AIDS a HIV se týká všech, nejen sexuálně orientovaných menšin a že každý z nás má právo zvolit si způsob léčby, jaký uzná za vhodné a vyzkoušet vše, co je právě dostupné.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací