Knězovy děti (2013)

knezovy_deti_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 26. 6. 2014 ()

Synopse: „Boží vůle v rukách kněze a bizarní boj s kondomy.”

Chorvatský režisér Vinko Brešan je mistrem komediálního žánru a české publikum si jistě vzpomene na jeho předchozí snímky jako Bez konce, Svědkové či Duch maršála Tita. Stejně jako tyto filmy, uvedl Brešan Knězovy děti na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl již potřetí nominován na cenu Křišťálový Glóbus.

Svěží, satirická komedie přivede diváka na malý ostrov Dalmácie. Mladý kněz Fabian, jenž zde převzal po svém předchůdci farnost, je zděšen zdejšími statistikami. Úmrtnost je příliš vysoká, porodnost je příliš malá. S dobrým úmyslem a heslem „dokonce i papež je proti používání kondomů“ se Fabian pokusí zlomit místní trend. Za pomoci pobožného trafikanta Petara a lékárníka Marina propichují prodávané kondomy a antikoncepční pilulky mění za vitaminy. Brzy se dostaví kýžené výsledky a těhotenský boom začíná. Cesta do pekla je však vždy dlážděna dobrými úmysly.

Film Knězovy děti byl natočen podle divadelní hry Mate Mitišiće, který ji také zadaptoval do podoby scénáře. Humornou formou líčí závažná témata, která jsou v dnešním Chorvatsku aktuální. Kromě uvedení na MFF Karlovy Vary 2013 byl film představen na MFF v Pule 2013, kde získal cenu pro Nejlepšího herce ve vedlejší roli, a na Mezinárodním filmovém festivalu Praha – Febiofest 2014.

Recenze:
Navzdory možným očekáváním jsou v příběhu o propichovaných kondomech zmíněny pohlavní choroby pouze jednou. Řeč přijde opravdu na samotné plození a na to, jak může zkomplikovat život. Zprvu to nevypadá drasticky, jelikož ve filmu dokáže na tváři vykouzlit úsměv i pohřební proslov nebo ozvláštněná představa vraždy ze cti. Mate Mitišić, tvůrce původní divadelní hry, se vymazlil s dialogem a herci jej převádějí do plynulé konverzační taškařice, u níž se skvěle uvelebíte.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací