Koleje osudu (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 13. 3. 2014 ()

Synopse: Colin Firth a Nicole Kidman září v silném příběhu pomsty a lásky, jejichž osudovost je na plátně téměř hmatatelná. Koleje osudu začínají jako romantické souznění dvou duší, Colin Firth a Nicole Kidman jsou v kulisách elegantních šedesátých let párem snů. Do idyly ale brutálně vtrhne válečné trauma a stupňující se touha po pomstě. Může ale krvavá pomsta, která je více než pochopitelná, přinést konečně klid? Sílu a emoce příběhu podtrhuje fakt, že vznikl na základě autobiografické knihy Koleje osudu ( The Railway man ).

Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojním Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sakada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil.

Colin Firth se v rámci přípravy na roli setkal i se skutečným Ericem Lomaxem (který zemřel krátce po natáčení v říjnu 2012). „Když jsme se setkali, bylo mu 92 let a vypadal na ně. Ale stále v něm zůstal kus nadšeného dítěte,“ vzpomíná Colin Firth. „Vždycky byl nadšeným milovníkem železnic všeho druhu a přes to, co prožil, si toto nadšení kupodivu dokázal uchovat. To o něm vypovídá mnohé.“

Barmská železnice byla za druhé světové války známá jako „železnice smrti“. Na trati z Bangkoku do Rangúnu pracovalo za strašlivých podmínek v tropickém vedru i 60 tisíc válečných zajatců z Velké Británie, USA, Austrálie nebo Nizozemí. Jedním z nich byl i Eric Lomax, britský důstojník, který padl do japonského zajetí při bitvě o Singapur. Měl ale štěstí: na rozdíl od 12399 svých spolubojovníků zajetí a stavbu železnice přežil, i když . . . . „Válka vždy zanechá stopu,“ říká výmluvně jedna z postav.

Recenze:
Historii společných útrap ovšem vysvětlí Lomaxův spolubojovník a přítel Findley (Stellan Skarsgård). V jeho flasbackcích se poprvé přesouváme do druhé světové války, tentokrát daleko od nacistických padouchů. Mladí důstojníci Lomax (Jeremy Irvine) a Finley (Sam Reid) se jako zajatci dostávají k výstavbě nechvalně známé „železnice smrti“ spojující thajský Bangkok a barmský Rangún. Irvine musí zvládat mnohem názornější ukázku utrpení. Můžeme si pak domýšlet, že ten křičící mladík stále žije ve Firthově těle.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací