Pot a krev (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 8. 8. 2013 ()

Synopse: Když to nemůžeš mít, musíš si to vzít Lze dojít ke štěstí zkratkou? Explozivní režisér Michael Bay ve velmi černé akční krimi Pot a krev dokazuje, že to nejde. Spolu s ním vás o tom přesvědčí Mark Wahlberg a Dwayne Johnson v rolích urostlých hochů z posilovny, kteří se po takové zkratce k Americkému snu vydali do pekel, kde se k výše uvedeným tělním tekutinám přidaly i slzy. Jejich slzy. Daniel Lugo (Mark Wahlberg) je sympatický trenér z posilovny, který ve volných chvílích myslí jen na to, jak bezbolestně zbohatnout. Protože věří, že mu to celkem pálí, vymyslí plán, do něhož zasvětí dva kumpány, Adriana (Anthony Mackie), chlapíka totálně rozhašeného steroidy, a čerstvě propuštěného recidivistu Paula (Dwayne Johnson), z něhož se stal ve vězení velmi věřící člověk. Ten plán je geniálně jednoduchý. Unesou Danielova bohatého klienta, obchodníka Victora Kershawa (Tony Shalhoub) a za kufr plný peněz ho zase pustí na svobodu. Kdyby všichni zúčastnění aktéři nebyli naprostí pitomci, možná by to i vyšlo. Plán ale selže hned v samém zárodku. Smršť šílených, násilných a tragikomických akcí, kterou první šlápnutí vedle vyvolá, vás donutí silně pochybovat o tom, že tenhle film skutečně vznikl podle skutečné události, jak tvrdí režisér Michael Bay. A hned jedním dechem dodává, že tohle je ten typ příběhu, který by si žádný scenárista nedovolil vymyslet. Bay si ke zlobivým svalovcům odskočil od velmi úspěšné ságy Transformers. „Jejich svět je jasně rozdělený na černý a bílý, Pot a krev je ale plný šedi. Myslím, že diváky zneklidní pohled na „hrdiny“, kteří přes týden ždímají z lidí výkupné a o víkendu pořádají grilovačku pro sousedy,“ říká režisér.

Recenze:
Rozporuplnou atmosféru jednoznačně vylepšují obsazení herci. Wahlberg je možná až příliš bezelstně působící, než aby vypadal jako vůdce (byť amatérského) gangu, ale dokáže prodat Lugovu naivní ctižádost, zvlášť ve svém voice-overu, přes nějž se postavy občas rozpovídají o svých pocitech. Role kriminálníka však celkově lépe sedla Dwaynu Johnsonovi, který si vás nadchne svým zbožným a fetujícím hromotlukem. Nejlidštěji se však nakonec přece jen chová hlavně Tony Shalhoub, známý hlavně ztělesněním titulní postavy detektivního seriálu Můj přítel Monk. Tentokrát předvádí úžasně nesnesitelnou oběť zločinu – živelného a vulgárního podnikatele Victora Kershawa ochotného dávat jasně najevo své emoce. Žánrově univerzálnější postavu soukromého vyšetřovatele s nemalým charismatem zvládá Ed Harris.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací