Lincoln (2012)

Režie:
Premiéra v ČR: 24. 1. 2013 ()

Synopse: Není-li špatné otroctví, pak není špatné nic

Film „Lincoln“ Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Silné lidské drama se odehrává na jejím konci. Lincoln může konflikt ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, kterou je snaha zrušit otroctví. Sám sobě musí zodpovědět, zda za ni další promarněné životy stojí. V ten hvězdný okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý talent, odvahu a morální sílu. Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se stane legendou.

Postava Abrahama Lincolna odnepaměti osciluje mezi mýtem a historickou postavou Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem uvážlivého nakládání s mocí.

Recenze:
V jeho podání vnáší prezident do politiky rozum i řemeslný cit, ale jako u všech historických velkofilmů by obraz mohl působit odlidštěně, kdyby nebylo zobrazeno také jeho soukromí. Naštěstí Lincolnova manželka Mary (Sally Field) a jeho syn Robert (Joseph Gordon-Levitt) civilní rovinu udržují, jelikož Abrahamovi připomínají osobní rozměr probíhajících rozbouřených časů. Což nemění nic na tom, že celkový problém je a musí být politický, takže se smiřte s dlouhými dialogy a samolibými i altruistickými řečníky.

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací