S láskou Vincent (2017)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 25. 1. 2018 ()

Synopse: Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že “může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Slovy tvůrců by “rozložené obrazy dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan”. Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCrory.

Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny.

Projekt neskrývá velké ambice, koneckonců producenti filmu z Breakthru Film získali v roce 2008 prestižního Oscara za Krátký animovaný film Peter & the Wolf (Péťa a vlk) věnovaný hudbě Sergeje Prokofjeva.

Recenze:
Roku 1890 se neúspěšný a ztrápený umělec postřelí a po dvou dnech na následky zranění umírá. Dnes ovšem každý zná alespoň několik děl od “toho s uříznutým uchem”, Vincenta van Gogha. Jeho smrt je ovšem obestřena tajemstvím. Dorota Kobiela a Hugh Welchman na ambiciózní projekt angažovali stovku umělců, kteří vytvořili během sedmi let víc jak 65 000 olejomaleb ve van Goghově stylu, přičemž inspirací jim byly hrané scény s živými herci, kteří pak postavám propůjčili hlasy. Že spatříme něco zcela nevídaného je nám zcela jasné od prvních vteřin.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací