Mapy ke hvězdám (2014)

mapy_ke_hvezdam_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 30. 10. 2014 ()

Synopse: Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. Mezi scénářem Bruce Wagnera a režisérem Davidem Cronenbergem to byla láska na první pohled, slavného tvůrce znepokojivých kousků lákala jeho kontroverznost a schopnost umně balancovat na tenké hranici mezi komedií, dramatem a nehollywoodskou upřímností. „Příběh o temné stránce ambicióznosti a slávy mohl natočit asi jen David,“ reaguje scenárista Wagner. Herečka Julianne Moore získala za svůj výkon na letošním filmovém festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku.

Recenze:
Jak Havana, tak Benjie trpí úpěnlivými vidinami, což se dá vysvětlit u jednoho traumaty, u druhého genetikou či nadpřirozeným působením. Oba jsou přitom ve svých obludných představách lapeni a není složité připsat jejich zhoršování účasti na mašinérii vytvářející žárlivé poživačníky. Na vině může být vlastně i to, že se živí natáčením iluzí a snáze tak zapomínají, co je reálné. Koncentrace nervově labilních jedinců spouští lavinu šibeničního humoru bez servítek, jenže ta se za chvilku scvrkne na projevy chování neobvyklého i mezi excentriky, abychom si mohli pogratulovat, že my takoví nejsme. Navíc valná část karikatur společenského života (zejména Benjieho linie) je použitelná prakticky na jakékoliv zbohatlíky, nejen hollywoodskou smetánku. Čím víc se příběh zaměřuje na soukromý svět svých postav, tím spíš přichází o celkový rámec a povahu budovaného prostředí.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací