Mára jde do nebe (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 19. 5. 2022 ()

Synopse: Marek Holeček patří mezi nejvýznamnější české a světové horolezce současnosti. Na ty nejvyšší hory těsně pod nebem leze bez kyslíku náročným alpským stylem. Jeho extrémní přístup k horám i životu mu přináší úspěchy a také problémy. Film Mára jde do nebe sleduje jeho pět pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Dívá se na ně očima Máry Holečka a zároveň očima lidí okolo něj, očima lidí, kteří čekají, zda se vrátí. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené a dokonce ty tragické. Během nich přišel díky omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů. Na pěti pokusech zdolat Gašerbrum I se tak ukazuje Holečkova schopnost řešit problémy i jeho pozitivní přístup k životu. Díky němu pak dokáže překonat věci, které by ostatní lidé překonávali jen stěží. Režisérka Markéta Ekrt Válková ukazuje sílu i krásu hor, jejich nebezpečí a vůli, kterou musíte pro jejich zdolání mít. Stejně jako Marka samotného, jeho osobní život, komplikovanou povahu a dopad nebezpečných expedic na všechno okolo něj. Snímek ho představí očima druhých a nebojí se jít slavnému horolezci pod kůži. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného vyžaduje mnohem větší odvahu a s filmem ji podstupuje poprvé.

Recenze:
Jeden z našich nejlepších horolezců se pětkrát vydal zdolat Gašerbrum I, jedenáctou nejvyšší horu Země. Po nové cestě, alpským stylem, tedy bez kyslíku, bez nosičů, vydán hoře napospas jen s tím, co se svým parťákem unesou na zádech. Za své snažení byl oceněn “horolezeckým Oscarem” Zlatým cepínem, který získali se spolulezcem Zdeňkem Hákem jako vůbec první Češi. Jak ale vypadaly předchozí neúspěšné pokusy a co všechno Márovi hora nejen dala, ale i vzala, to je dlouhý příběh. A v rukách zkušené režisérky Markéty Ekrt Válkové nesmírně poutavý, klidně i pro laika. Ovšem nutno dodat, že to možná neměla ani tak těžké, protože Holeček je neskutečný svéráz. To je nejspíš jedno z tajemství jeho úspěchu. Jak ve filmu zazní, druhý Mára na světě není.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací