Metanol (2018)

Režie:
Premiéra v ČR: 22. 4. 2018 ()

Synopse: Jeden panák – oslepnete. Dva – zemřete. Čeká na vás v trafice, v dárkové tašce od kamaráda, na svatební hostině… Víte, co pijete?

Kdokoliv ho může sehnat v trafice, najít v dárkové tašce od kamaráda, dostat na svatební hostině. Případ, který spojil policii, soudy, novináře i politiky. Skutečná událost, která se může kdykoli zopakovat. Na sklonku letních prázdnin v roce 2012 zatřásly Českem události, které veřejnost, kriminalisté ani právníci nepamatují. Alkohol vyrobený ze směsi etanolu a prudce jedovatého metanolu zabil během několika týdnů nejméně třicet osm a vážně přiotrávil nejméně osm desítek lidí. Nicméně „potenciál“ namíchané směsi by mohl usmrtit 158 000 lidí... Srpen 2012. Ruda Fulín (David Máj) dělá ve firmě na výrobu ostřikovačů a hrozí mu vyhazov. O to víc potřebuje zaujmout obchodníka Malotu (Lukáš Vaculík) nápadem, jak rekordně srazit cenu lihové směsi, kterou pod rukou prodají… Uklízečka Iveta (Kristýna Podzimková) má trable s mámou (Veronika Freimanová). Obě rády alkohol ze stánku za rohem a jejich potíže rázem vypadají menší… Září 2012. Kapitán Hálek (Vasil Fridrich) si potrpí na svůj klid, ale je pověřen vyšetřováním kauzy s největším počtem obětí a obviněných od roku 1989. Jak rychle dokážou s drsným kolegou Zakopalem (Martin Finger) najít vraha v podobě 10 000 litrů otrávené směsi, aby konečně přestali umírat lidé?

Recenze:
Metanolová aféra byla jednou z největších současných kriminálních kauz na našem území. Pamatuje si na ní snad každý, dotkla se skoro všech, buď přímo, nebo nepřímo. Ale co se vlastně ve skutečnosti stalo a kdo za tím vším stál? To odkrývá nový dvoudílný film z dílny České televize, za jehož vznikem stojí režisérka Tereza Kopáčová a scenáristka Lenka Szántó. Ty společně vytvořily poutavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi, který rozdělily do tří rovin. V té první se věnují obětem Metanolu, v druhé pachatelům a jejich pozadí a ve třetí rovině se zaměřují na kriminální vyšetřování policie. A Kropáčová se Szántó povedeně propojily tyto tři linie. Snímek objektivně ukazuje, co se ve skutečnosti dělo a nabízí divákům unikátní pohled na věc, a v každé ze dvou částí na to šli tvůrci trochu jinak.

(photo&video: )

Video
Ze zákulisí:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací