Most na konci světa (2014)

Režie:
Premiéra v ČR: 8. 2. 2018 ()

Synopse: Pátrání po nezvěstném bosenském Chorvatovi, který žil v srbském domě v chorvatské Krajině, probíhá v době, kdy se Srbové vracejí domů.

Jedním z důsledků občanské války v Bosně a Hercegovině bylo to, že obrovské množství lidí přišlo o své domovy. Mnoho bosenských Chorvatů z Hercegoviny se uchýlilo do Chorvatska a usídlilo se v Krajině - v domech, ze kterých utekli či byli vyhnáni Srbové při chorvatské vojenské operaci Bouře, jež z mapy definitivně vymazala mezinárodně neuznanou Republiku Srbská Krajina.

Příběh filmu Most na konci světa se odehrává několik let po těchto událostech, v době kdy se chce část Srbů vrátit do svých domů. Noví chorvatští vlastníci těchto nemovitostí se dostávají do velmi nezáviděníhodné situace - po několika málo letech jim hrozí, že opět skončí bez střechy nad hlavou. A právě v této třaskavé atmosféře se z ničeho nic ztratí starý muž - bosenský Chorvat Jozo. Policista Filip (Aleksandar Bogdanović), který rovněž žije v srbském domě, na jehož dveře klepe původní majitel, je pověřen vyšetřováním případu. Mezi lidmi se povídá, že Joza zabili navrátivší se Srbové, ale Filip nedbá na klevety a k vyšetřování jeho zmizení se snaží přistoupit poctivě a nezatížen předsudky. A to se některým jeho spoluobčanům nelíbí.

Recenze:
V průběhu války v Bosně a Hercegovině přišlo velké množství lidí o své domovy. Šlo o takzvané čistky, kdy se například bosenští Chorvati z Hercegoviny přesunuli do chorvatské Krajiny do domů, odkud byli naopak vyhnáni chorvatští Srbové při chorvatské operaci jménem Bouře. Příběh filmu začíná několik let po této válce, kdy se chce část vyhnaných Srbů vrátit do svých domovů. Tím se dostávají noví chorvatští vlastníci do komplikované situace a po těch pár letech jim hrozí, že opět přijdou o střechu nad hlavou. Uprostřed této nepěkné situace se najednou ztratí starý muž, bosenský Chorvat, Jozo. Policista Filip, který jako většina bydlí v domově jednoho z chorvatských Srbů, dostává tento zvláštní případ na starosti. A při jeho vyšetřování zjišťuje víc o ostatních i o sobě, než se mohlo na první pohled zdát.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací