Noční zvířata (2016)

nocni_zvirata_2016_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 24. 11. 2016 ()

Synopse: Noci Nočních zvířat, tedy chronických nespavců, bývají osamělé, temné a nekonečně dlouhé. Tom Ford o jednom exempláři tohoto druhu natočil výjimečný film, který je šokující, krutý a velmi intenzívní. Zkoumá onu tenkou a neviditelnou hranici, jež vede mezi láskou a nenávistí, po které občas přecházíme všichni, a dělá to tak, až z toho mrazí v zádech. Velmi zdatně mu přitom sekunduje skvělé herecké obsazení v čele s Amy Adams a Jakem Gyllenhaalem.

Susan Morrow (Amy Adams) má všechno, po čem vždy toužila, a přesto se ocitla v životní pasti. Kurátorka galerie moderního umění se snaží svou vnitřní prázdnotu zaplňovat vystavováním šokujících exponátů a po nocích bdí v prázdné zlaté kleci v luxusním domě v L. A., ze kterého asi i před ní nápadně často utíká její partner. Rukopis románu Noční zvířata, který napsal její bývalý manžel Edward (Jake Gyllenhaal) by mohl být dokonalým lékem na nespavost. Kdyby nebyl jeho příběh tak zneklidňující…

Jeho hlavním hrdinou je Tony (také Jake Gyllenhaal). Spokojený chlap ve středním věku vezme ženu a dospívající dceru na rodinnou dovolenou do Nového Mexika, kterou však přetne náhodné noční setkání s trojicí násilníků na opuštěné texaské dálnici. Tony nemá proti přesile sebemenší šanci a nedokáže tak zabránit únosu svých blízkých. Další den se s pomocí cynického detektiva (Michael Shannon) vydává po stopách zločinců, ale šance na záchranu ženy a dcery je, zdá se, mizivá.

Daleko od tohoto dramatu, ve spícím L. A., si čím dál vyděšenější Susan při jeho čtení uvědomuje, že krutý text je paralelou k jejímu vztahu s bývalým mužem. Že je neobvyklou pomstou za to, jak strašně mu kdysi ublížila.

Vícevrstevnatý příběh má podle Toma Forda velkou výhodu v tom, že může úspěšně spojovat nespojitelné žánry. „Sledujete intimní drama o rozpadu jednoho vztahu a zároveň silný akční thriller. A nádherně to funguje,“ říká režisér.

Recenze:
Susan Morrow dostává manuskript nové knihy svého bývalého manžela Edwarda. Její současný manžel odjíždí na víkend „pracovně“ pryč, a tak se v dlouhé chvíli odhodlá knihu otevřít, a začte se. Začte se do poutavého thrilleru o jednom muži a jedné rodině. Postavy v příběhu až moc odrážejí postavy ze skutečného světa, zvlášť Susan a Edwarda. A to je děsivé. Jak hrdinka pomalu krok po kroku odkrývá další a další stránky napínavého příběhu, tak se jí v pozadí její mysli vracejí vzpomínky z života s jejím bývalým manželem, jak se poznali a jak a proč se vlastně rozešli. Zjišťuje, že kniha je vlastně alegorií na její ztracený a propadlý vztah s Edwardem. Možná ještě přeci jen není tolik pozdě pokusit se spravit to, co bylo jednou rozbité a roztříštěné, a možná taky ano.

)

Video
Trailer 2:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací