Normální autistický film (2016)

normalni_autisticky_film_2016_plakat
Režie:

Premiéra v ČR: 10. 11. 2016 ()

Synopse: Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista". Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid?

Recenze:
Společnost vnímá osoby s Aspergerovým syndromem jako ty přinejmenším zvláštní. Nezasvěcený člověk netuší, jak se k nim má chovat a neumí si představit, co se jim děje v hlavě. Celovečerní dokumentární film Miroslava Janka nabízí fascinující pohled do hlubin autistovy duše a odpovědi na mnoho obávaných otázek. Jak autisté fungují v běžném životě? Co je baví? Uvědomují si vůbec, že nejsou jako ostatní?

(photo&video: )

Video


K tomuto filmu zatím není k dispozici žádné video.

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací