Očista (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 15. 8. 2013 ()

Synopse: Jednu noc v roce jsou všechny zločiny povolené. Přežijte ji. Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. Jamese Monaca, autora podobné žánrové lahůdky Přepadení 13. okrsku, k napsání scénáře Očisty inspiroval rozhovor s manželkou, poté co je málem oba zabil bezohledný řidič. „Nebylo by fajn, kdybys aspoň jeden den v roce mohl tyhle lidi beztrestně zabít?“, řekla mu prý. Velmi inspirativní věta dala vzniknout originálnímu thrilleru, který se do vás zařízne jako břitva.

Recenze:
Ano, Očista nabízí brutální satiru na lidskou agresivitu obecně a zejména na přístup k násilí v americké společnosti. Naneštěstí se zajímavý koncept ztrácí, když ho zúžíme zrovna na tento příběh a jeho postavy. Ethan Hawke hraje Jamese Sadina, jenž na nově zavedené tradici Očisty vydělává prodejem bezpečnostních zařízení. Tento muž má zjevně později prožít svůj vnitřní konflikt, když na vlastní kůži zažije absurditu systému. James je ovšem krajně nemohoucí postava, která nedostane příležitost dospět ke konstruktivnímu závěru, vlastně ani říct cokoliv objevného.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací