Panství Downton (2019)

Režie:
Premiéra v ČR: 12. 9. 2019 ()

Synopse: Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva.

Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

„Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem.

Recenze:
Filmová verze není shrnutím slavného seriálu, ale jeho pokračováním. Pokud jste fanoušky, samozřejmě si ho užijete více, ale i pro neznalé je tu dost toho, co si můžou užít, pokud přihlédnou k době, kdy se příběh odehrává. Můžeme očekávat konverzační výpravné melodrama. Změny v obsazení naštěstí nenastaly, nevyskytly se žádné neshody ohledně honorářů, nenadálá úmrtí a podobně. Nových postav je sice celá řada, ale jsou to samozřejmě jen vedlejší role. Jelikož seriál skončil happy endem pro většinu postav, scénárista Julian Fellowes se jejich štěstí už nesnaží dále rozvrtávat, film je spíše nostalgickou návštěvou pro fanoušky, kterým se po jejich oblíbencích stýskalo. A také se uzavřou osudy těch, kteří to štěstí doposud neměli. Stále nechybí aristokratická vznešenost, ovšem s lehce se modernějšími prvky, například účesy mladých dam se zkrátily a jejich nápady jsou mnohem emancipovanější.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací