Poslední souboj (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 21. 10. 2021 ()

Synopse: „Poslední souboj“ je založen na knize Erica Jagera Poslední souboj: skutečný příběh zločinu, skandálu a soudního souboje ve středověké Francii, který v pozoruhodných detailech přibližuje turbulentní život ve středověku. V časech, kdy byl měřítkem etikety, společenských aspirací a spravedlnosti rytířský kodex, mohly být následky vzdorování tehdejším institucím – církvi, šlechtě a náctiletému králi – velmi kruté. A žena, která proplouvala touto brutální dobou a bez podpory manžela neměla žádné právní zastání, riskovala ještě mnohem víc.

Toto myšlenkově provokativní drama zasazené doprostřed Stoleté války, je historický epos, který zkoumá všudypřítomnou moc mužů, křehkost spravedlnosti a sílu a odvahu jedné ženy, která byla ochotna postavit se sama za pravdu. Tento film, natočený podle skutečných událostí, objasňuje zažité domněnky o posledním oficiálním souboji ve Francii mezi Jeanem de Carrougesem a Jacquesem Le Grisem, dvěma přáteli, z nichž se stali nesmiřitelní sokové. Carrouges je uznávaný rytíř proslulý svou odvahou a umem na bitevním poli. Le Gris je normanský panoš, jehož inteligence a výřečnost z něj dělají jednoho z nejobdivovanějších šlechticů u dvora. Když Carrougesovu manželku Marguerite surově napadne Le Gris, kteréžto obvinění on popírá, odmítne napadená mlčet a veřejně obviní útočníka a tento statečný a vzdoruplný čin posléze ohrozí její život. Následný soudní souboj, brutální duel na život a na smrt, vloží osud všech tří do rukou Božích.

Recenze:
Když se řekne Ridley Scott, Matt Damon a Ben Affleck, tak je zřejmé, že od takového projektu lze očekávat opravdu dost. Přidají-li se do této skupiny ještě Adam Driver a hvězdu na vzestupu Jodie Comer, předpoklady na kvalitní podívanou ještě vzrostou. A právě tím je snímek Poslední souboj.

Ten je po všech ohledech řemeslně velmi povedené dílo a z toho hlediska mu nelze mnoho vytýkat. Už z prvních scén je znát, že jde o vysoko-rozpočtové dílo, na kterém se podepsalo množství talentu, jež na něm pracovalo. Na první dobrou pak upoutá především vizuální stránka, která je zde opravdu silným hráčem. Prostředí středověku je zde vytvořeno vskutku věrně a vše působí autenticky.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací