Ranhojič (2013)

ranhojic_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 8. 5. 2014 ()

Synopse: Historický velkofilm podle extrémně populárního románu Noaha Gordona z období 11. století. Ben Kingsley hraje slavného učence Avicenu, k němuž do Persie přijíždí mladík Rob Cole z Evropy, aby se z potulného ranhojiče stal skutečným léčitelem.Velký problém představuje mladíkovo křesťanství, ještě vetší ale jeho dar vycítit smrt, posedlost poznáním a také odvaha vstoupit tam, kam se nikdo před ním neodvážil. Výpravná podívaná nabízí atraktivní a vzrušující téma počátků lékařství, střet orientu a Evropy, ale hlavně epický příběh a lásku. Stejně jako skvěle vyprávěná kniha, i film Ranhojič je o dobrodružné cestě za poznáním ve světě, kde vládne brutalita, pověry a předsudky.

V hlavních rolích se představí Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez a Emma Rigby.

Kniha Ranhojič Noaha Gordona se v druhé polovině 80ých let stala světovým bestsellerem a dal vzniknout celé úspěšné historicko-lékařské trilogii „Dynastie Coleových“. V dalších letech vyšly i knihy Šaman a Lékařka. Všechny se s velkým úspěchem prodávají i u nás.

Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem.

Vizuální efekty Ranhojiče tvořilo studio Pixmondo, které se podílelo na trhácích jako Star Trek: Do temnoty, Hugo a jeho velký objev, 2012 nebo na sérii Hra o trůny. Silným příběhem a zpracováním navazuje Ranhojič na velké evropské filmy jako Jméno růže nebo Parfém: Příběh vraha.

Recenze:
Americký spisovatel Noah Gordon nám umí vštípit poučku, jak máme být vděční za to, do jaké doby jsme se narodili. Malý chlapec Rob Cole (Adam Thomas Wright) osiří kvůli lékařské zabedněnosti Anglie jedenáctého století, ale přidá se k nejvzdělanějšímu medikovi širokého okolí, kterým je potulný bradýř. Celou část o Robově dětství a počátku profesionální dráhy oživuje mistrův představitel Stellan Skarsgård. V typické krajině evropského středověku plného špíny a pověrčivosti uvítáme jeho halasného „podomního doktora“, ignoranta, podvodníka a šaška v jedné osobě. Ale nevydrží s námi dlouho, protože Rob dospěje v mladého muže (Tom Payne) a chce podstoupit rizika, o jaká se ještě nepokusil žádný evropský učenec. Za poznatky medicíny cestuje až do dalekého Isfahánu…

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací