Škatuláci (2014)

skatulaci_plakat
Režie: ,
Premiéra v ČR: 23. 10. 2014 ()

Synopse: Hrdinové mohou mít překvapivé tvary

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. Filmy z dílny studia Laika čerpají své kouzlo z klasické ruční animace, která tváří v tvář poněkud sterilní digitální převaze ještě zdaleka neřekla poslední slovo. „Škatuláci jsou zároveň detektivkou, absurdní komedií a bláznivým dobrodružstvím. Kromě dokonalé vizáže mají i velké srdce, říká producent Travis Knight, podle kterého by jinak než stop-motion animací ani nešlo příběh odvyprávět.

Recenze:
Pohádka, volně založená na knize Here Be Monsters od Alana Snowa, nás vezme na výlet do Sýrečkova, kde spolu s ostatními opulentními šlechtici vládne ne zrovna inteligentní lord Hermelín. Posedlost sýry by všem měla zajistit čistou hlavu a chuť do života, kdyby se všichni nebáli podzemních zrůdiček, podle nichž se snímek jmenuje. Ti před deseti lety unesli dítě inženýra Trapshawa a sám slavný průmyslník také vzápětí zmizel. Na jejich odchytu si pomalu buduje politickou kariéru deratizátor Archibald Chňapal se třemi pochopy. Ovšem brzy nám bude jasné, že oškliví tvorové proti lidem nic nemají, dokonce mezi nimi vyrůstá chlapec jménem Vejce (u Škatuláků se jmenujete podle krabice, již si oblékáte). Snad s pomocí Hermelínovy trochu zvrácené dcery Winnie zachrání alespoň některé své kamarády z Chňapalových pazour.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací