Po strništi bos (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 17. 8. 2017 ()

Synopse: Osmiletý Eda je vytoužené, opatrovávané dítě, které rodiče střeží víc, než je zdrávo, protože o jedno dítě už přišli. A tak je Eda náhradník. Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe; o pár let později, než se odehrává příběh filmu Po strništi bos, sledujeme jejich poválečný život na pražském předměstí ve snímku Obecná škola. Nový film uzavírá tematickou tetralogii tvorby Jana a Zdeňka Svěrákových, do níž patří i snímky Kolja a Vratné lahve. S filmem Po strništi bos se vracíme na samotný začátek, do Edova raného dětství. Do doby, kdy jeho tatínek odmítne příslušnost okupantům Protektorátu Čechy a Morava, a celá rodina se musí vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným. Malé město, kde chlapec doposud trávil jen krátké chvíle prázdnin, se na čas stane jeho domovem. Rozměry válečného konfliktu, který rodině obrátil život naruby, vnímá chlapec milosrdnou dětskou optikou, jež nabízí hlavně prostor pro tajuplná dobrodružství. Eda tak nachází cestu nejen k místní klukovské partě, jejíž svět je tolik odlišný od městského a v níž musí obhájit své místo, ale také nečekaným rodinným tabu, která vyplouvají na povrch, a hlavně k vlastní odvaze. Po strništi bos je lyrický film o dětství a hrdinství v každém z nás od tvůrčí dvojice Jana a Zdeňka Svěrákových.

Recenze:
Po trilogii Zahradnictví Jana Hřebejka, která volně předchází Pelíškům, se osvědčené rodinné duo Zdeněk a Jan Svěrákovi pustili do dalšího odvážného počinu. Vytvořit film, který ukazuje osudy postav dva roky před kultovní Obecnou školou, a udržet alespoň stejnou úroveň, chce důvěru ve své schopnosti. Dvojice spolupracovala v neobvyklé pozici, oba se totiž podíleli na scénáři. Filmu to svědčí. Jan měl odstup a byl schopný udělat ve spolupráci s anglickým dramaturgem nezbytné zkratky a vynechávky, Zděnek přihlížel a upravoval. Jako předloha posloužila kniha vzpomínek na dětství Zdeňka Svěráka, Jan se také standardně ujal režie.

(photo&video: )

Video
Křest knihy:
Teaser:


Ze zákulisí:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací