Tár (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 23. 2. 2023 ()

Synopse: Oscarová herečka Cate Blanchett září v roli Lýdie Tár, jedné z nejslavnějších světových dirigentek. Tár je impozantní studie člověka, který zjišťuje, že řídit obrovský orchestr může být paradoxně mnohem snazší než řídit vlastní život.

Dirigentka Lydia Tár je na absolutním tvůrčím vrcholu. Sedmým rokem diriguje prestižní německý orchestr, připravuje vydání knihy a uvedení Mahlerovy Páté symfonie, které má být vrcholem hudební sezóny. Lydia působí sebejistě, sebevědomě, dominantně a mocně. Pod touhle na první pohled pevnou maskou se však skrývá normální člověk, s obavami, nejistotami, touhami a potřebami. Zatímco s dirigentskou taktovkou v ruce si je Lydia jistá každým svým rozhodnutím, když opustí orchestřiště, ztrácí často pevnou půdu pod nohama. Někdy jen nepatrně, jindy však zcela fatálně.

Recenze:
Symfonické orchestry, klasická hudba a dirigenti – pro mnohé ne příliš lákavé téma. Avšak režisér a scenárista Todd Field (Jako malé děti, V ložnici) dokázal tuto komplikovaně uchopitelnou látku pojmout neotřele a zajímavě. Jeho snímek TÁR se zaměřuje na Lydii Tár, slavnou dirigentku, která má za sebou spoustu ocenění a úspěchů. V současnosti vede Berlínské filharmoniky, se kterými se připravuje na živé natáčení sebraných děl skladatele Gustava Mahlera. Zároveň se však Lydia Tár ocitá uprostřed skandálu, kdy je obviněna ze sexuálního obtěžování své bývalé spolupracovnice Kristy, která kvůli tomu spáchala sebevraždu.

(photo&video: )

Video



Galerie


Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací