Upgrade (2018)

Režie:
Premiéra v ČR: 30. 8. 2018 ()

Synopse: Upgrade je drsné akční sci-fi o chlapovi, který se nechal nepatrně vylepšit, aby mohl znovu stát na vlastních nohou. Aby se mohl pomstít.

Za pár let už nebudeme muset ani hnout prstem, protože moderní technologie za nás všechno obstarají. Technofobům se v takové době nebude žít zrovna lehko. Grey Trace (Logan Marshall-Green) je pověstný tím, že jako jeden z posledních lidí dává před technologiemi přednost vlastním rukám. Jedna noc, která mu obrátí život vzhůru nohama, však tenhle přístup rázně změní.

Autonehoda na noční dálnici a střet s bandou grázlů, kteří mu zavraždí přítelkyni a jeho nadosmrti zmrzačí. Greyovy vyhlídky na invalidním vozíku jsou víc než temné, dokud mu kamarád vědec nenabídne technologické vylepšení. S čipem v míše dokáže Grey nejen znovu chodit a pohybovat rukama, ale získává i další, dosud netušené možnosti. Experimentální zařízení zvané STEM totiž dokáže například i vystopovat pachatele onoho nočního přepadení a také Greyovi pomoci si to s těmi gaunery vyřídit ručně. Kdo by odolal? Grey rozhodně ne. Když však zanechá prvního z pachatelů v tratolišti krve, napadne ho, jestli by STEM neměl aspoň trochu zbrzdit. Otázka zní, jestli to půjde. A jestli to Grey vůbec chce.

„Už vznikla celá řada filmů o outsiderovi, který získá superschopnosti. Proto jsem se rozhodl, že to pojmu jinak. Mám-li použít filmovou analogii, natočil jsem variaci na Taxikáře. Hlavní záporák není někde tam venku, ale ukrývá se ve vás a vy se s ním musíte utkat o to jedno fyzické tělo, které sdílíte,“ popisuje svůj film režisér Leigh Whannell.

Recenze:
Ocitáme se v blízké budoucnosti, kde se auta řídí sama, váš inteligentní dům vám dle přání objedná jídlo i uvaří večeři. Hlavní hrdina Grey (Logan Marshall-Green) si v těchto vymoženostech moc nelibuje, spoléhá jen sám na sebe. Jeho žena Asha (Melanie Vallejo) technologii s radostí přijímá, přesto si skvěle rozumí a doplňují se. Idylka ale brzy skončí. Zamilovaný páreček je brutálně přepaden, Grey zůstane ochrnutý a po Ashe zbydou jen vzpomínky. Bez jejího smíchu se elegantní moderní dům promění v mrazivě chladnou kobku bez života. A stroje jsou moc chytré na to, aby s jejich pomocí Grey ukončil své jednotvárné utrpení. Navštíví ho ale jeho bývalý zákazník Eron (Harrison Gilbertson), milionář a geniální vynálezce, samozřejmě s nabídkou, která se neodmítá.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací