Vážený občan (2016)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 3. 8. 2017 ()

Synopse: „Cizinec v rodném městě”

Spisovateli Danielu Mantovanimu leží svět u nohou. Právě získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Má mu být přidělen čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani se rozhodne vrátit – ke vzpomínkám, dávným láskám, starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda a z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Nejen úspěch se neodpouští. Daniel pomalu přichází na to, že nikdo neumí tak milovat a nenávidět jako lidé, kteří vás znají od dětství. Vrátí mu rodné město chuť psát, nebo jen posílí jeho samotářství?

Recenze:
Daniel Mantovani je oslavovaným spisovatelem. Je to už čtyřicet let, co utekl z Argentiny a teď žije ve vile ve Španělsku, obklopen knihami a služebnictvem. Před pár roky dokonce získal Nobelovu cenu za literaturu, a to mu přineslo obrovskou slávu. Je však také pravda, že od té doby nic nenapsal, jiskra se vytratila. A tak, když ve změti oficiálních dopisů najde poněkud neformální pozvání do svého rodného argentinského zapadákova, rozhodne se po delším uvažování, že tam pojede. Má mu zde být udělen čestný titul váženého občana, co špatného se může stát? Vzpomínky, dávné lásky, stará přátelství a všechno, co s sebou nese návrat do rodné vesnice, mu připraví životní lekci a možná i novou inspiraci na psaní.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací