Velký Gatsby (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 16. 5. 2013 ()

Synopse: Scénárista, producent a režisér Baz Luhrmann s pomocí své mimořádné představivosti znovu převedl na filmové plátno román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Luhrmann nabízí svoji vlastní vizuální interpretaci klasického příběhu a oživuje děj příběhu dosud nevídaným způsobem. Hlavní roli v jeho filmu ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Román „Velký Gatsby“ sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.

Recenze:
Jak jsem již naznačil, to všechno slouží Luhrmannovu ohromujícímu obrazu a autorům soundtracku (mezi něž patří i známý rapper Jay-Z), kterým jakoby moc nezáleželo na tom, o čem samotná kniha je a pouze se postarali o náležitou ukázku svých dovedností a k tomu přidali jednoduchou pohádku o lidské naději a tragédii. Režisér si snad ani neuvědomil, jak moc se piplal s opulentními scenériemi, že s hrdostí představil světu místy hodně nudné dílko. Mezi ta místa bohužel patří i konec, kdy očekáváme naopak vyburcování emocí u nečtenářů a zhmotňování dávných představ u zaujatých čtenářů. Na oba tábory čekají okamžiky, v nichž i smrt vypadá jako převrácené podání reklam na americké chlazené nápoje. Je tu znát přání nějak opepřit starou literaturu z dvacátých let. Není se čemu divit a za projevy umělecké vášně není snadné plísnit. Kontraproduktivní snaha o prosazení vlastního stylu už tak odpustitelná není.

(photo&video: )

Video

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací