Whiplash (2014)

whiplash_2014_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 29. 1. 2015 ()

Synopse: Andrew Neiman je devatenáctiletý jazzový bubeník, který sní o slávě, ale není si jistý tím, zda se jeho sny někdy naplní. Pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce je rozhodnutý vystoupat až na samotný vrchol nejprestižnější hudební konzervatoře. Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher, dirigent, proslavený svým učitelským talentem ve stejné míře jako svými nemilosrdnými praktikami. Ačkoliv si spolu toho večera příliš mnoho nesdělí, probudí Fletcher v Andrewovi touhu dosáhnout svého cíle. K Andrewovu překvapení dalšího dne Fletcher požádá o to, aby byl Andrew přidělen k jeho kapele. Tento jediný čin mladíkovi navždy změní život.

Zpočátku je Andrew nucen fungovat pouze jako „záskok“ a otáčet partituru hlavnímu bubeníkovi. Ale na příští soutěži, které se kapela účastní, hlavní bubeník řízením osudu či něčím přičiněním ztratí svou partituru. Andrew, který zná celý part nazpaměť, dostane šanci hrát. Ačkoliv se tímto činem odcizí ostatním hudebníkům, kapela soutěž nicméně vyhraje a Andrew má šanci stát se Fletcherovým novým oblíbencem.

Recenze:
Postava Andrewa je založena na skutečné postavě a to samotného režiséra, který byl v mládí ambiciózním bubeníkem a studoval na Princetonu (New Jersey) s nejlepším hudebním programem v zemi. Právě zde se poprvé setkal s učitelem Fletcherem (ve filmu J.K.Simons), který jako prostředek k motivaci studentů používal neobvykle radikální metody. Pravdou ale je, že ze svých žáků opravdu dokázal vytáhnout i to, co jejich talent vůbec neobsáhl. Za roli Fletechera byl Simons nominován na Oskara, a je pravdou, že v některých užších záběrech, kde Fletcher na studenty křičí a ponižuje je, je tak přesvědčivý, že jako divák máte tendenci zajet co nejhlouběji do křesla, anebo ještě lépe, schovat se za kabát maminky.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací