Zakázané uvolnění (2014)

zakazane_uvolneni_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 5. 6. 2014 ()

Synopse: Režisér Jan Hřebejk se Zakázaným uvolněním vrací k žánru komedie. A to v tandemu s jedním z našich nejvtipnějších a nejoriginálnějších autorů Petrem Kolečkem, scenáristou Okresního přeboru.

Zakázané uvolnění není jen jedno ze základních pravidel, omezujících pohyb puku při hokejovém utkání. Zakázané uvolnění je také koktejl namíchaný zkušenou barmankou unesené nevěstě a ženskému svědkovi jejího ženicha, po jehož nadměrné konzumaci se řekne a stane leccos... Nenechte si ujít nový film režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Kolečka Zakázané uvolnění, který právě vstupuje do českých kin!

„Asi největší devizou Zakázaného uvolnění je specifický humor Petra Kolečka. Myslím, že každá výborná komedie má mít smích i tragické momenty, a čím blíž jsou k sobě, tím lépe,“ říká Jan Hřebejk a zmiňuje i drobná úskalí.

Na plátně v hlavních rolích excelují tři skvělé herečky Zuzana Stavná (nevěsta Klára), Hana Vagnerová (svědkyně ženicha Iveta) a Jana Stryková (barmanka Vladana). Filmový scénář však přivádí na scénu i dva muže – Ondřeje Sokola (ženich Štěpán) a Igora Orozoviče (svědek nevěsty). „Ondra Sokol s Igorem Orozovičem holkám zdatně sekundují. My jsme od začátku věděli, že do filmu přidáme linii chlapů, o kterých se v divadelní hře mluví. Scény kluků vlastně nastavují určité zrcadlo tomu, co o nich holky říkají. V divadle to můžou říkat beztrestně, tady se ukáže, že to možná je trochu jinak,“ doplňuje Petr Kolečko. A jaká další překvapení čekají na diváky, kteří Zakázané uvolnění znají z Rubínu? „Hlavně seznámení se s ženichem Štěpánem, které myslím posouvá celou optiku té věci, dále šunkové rolky, pár nových fórů, nová prostředí a také trochu jiný konec,“ odpovídá autor.

Film Zakázané uvolnění se natáčel vloni v severomoravském Bohumíně a jeho okolí. Jednoduchý příběh, odehrávající se během jednoho svatebního dne v zapadlé vesnické hospodě, v autorsky originální verzi míchá klíčové ingredience: svatbu, lásku, zradu, smrt, gradující emoce, překvapivou pointu. Zakázané uvolnění v horkých letních dnech nabízí divákům příjemně mrazivou zábavu a také cenná zjištění. Například že tou, která je zamilovaná do ženicha, nemusí být nutně nevěsta. Že se ne vždy vyplatí vsadit všechny peníze na jeden zápas, ale za tu chvíli naděje to dost možná stojí. A že na prozrazení některých tajemství nikdy není ten správný moment.

Zakázané uvolnění je o únosu nevěsty, který se dost nepovedl, o důležitém hokejovém utkání a koktejlu, který si holky nalejou, až když je ten správný čas. V hlavních rolích se objeví Jana Stryková, Hana Vagnerová, Zuzana Stavná a Ondřej Sokol.

Recenze:
Stísněný prostor nepřipouští myšlenky na vnější svět, připomínaný pouze ukázkami z jisté ukončené oslavy a jednou vedlejší linií, omezenou zase jiným způsobem. Tvůrci začali snímek tvořit jako dílo pro televizi a zřejmě by to pro něj bylo daleko lepší. Humor nicméně není špatně podaný. Nezakládá se na násilných žertech, spíš nás pobaví překvapivými zjištěními pro novopečenou nevěstu Kláru (Zuzana Stavná), svědkyni jejího manžela Ivetu (Hana Vagnerová) a životem zklamanou barmanku Vladanu (Jana Stryková). Při prvním zhlédnutí se v duchu usmějete, během případné reprízy však komično i absurditky ztratí veškerou údernost.

(photo&video: )

Video

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací