Andělé všedního dne (2014)

andele_vsedniho_dne_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 9. 10. 2014 ()

Synopse: Kdybyste dokázali zastavit čas, možná byste si jich všimli

Našimi hrdiny jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty. Podle mimořádného románu Michala Viewegha Andělé všedního dne natočila režisérka Alice Nellis originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Tihle čtyři se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství. Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou, výše uvedenou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit. Alice Nellis většinou točí filmy podle vlastních scénářů, teď však sáhla po předloze Michala Viewegha. „Zaujalo mě téma té knihy. Zjednodušeně řečeno, člověk neví dne ani hodiny a každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme. A čas od času mi přijde dobré si tohle připomenout,“ říká režisérka. Andělé našeho příběhu nejsou nadpřirozené bytosti, zastupují kladný postoj k životu, smysl pro humor, soucit a pochopení.

Recenze:
Ve světě lidí neustále někdo předčasně umírá, to není nic nového. Přesto si čtveřice andělů nemůže zvyknout na sledování smrtelníků, kteří možná již nebudou mít příležitost urovnat si zbytečné spory a splnit si hluboké tužby. Karel (Bolek Polívka) a jeho manželka Marie (Zuzana Bydžovská) spolu prožívají vyhaslé manželství a navíc jim syn František (Ondřej Sokol) zničil přátelství s jejich starou známou (Zuzana Kronerová), jelikož přebral manželku jejímu synovi (Václav Neužil). Se smrtí má již velmi čerstvou zkušenost Ester (Klára Melíšková), na niž si myslí Karel…. Nadpřirozené bytosti jsou kupodivu skoro stejně zmatené jako smrtelníci a nevědí, jak mohou blížící se tragédii alespoň trochu „vylepšit“.

(photo&video: )

Video

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací