Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

boj_snezneho_pluhu_s_mafii_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 6. 11. 2014 ()

Synopse: „Černá pomsta na bílém”

Spojení režiséra Molanda, scénáristy Aakesona a herce Skarsgårda je nejen zárukou festivalového úspěchu, ale i vynikající filmové zábavy. Oblíbená filmová trojice se po úspěšném filmu Bezva chlap (2010) opět dostala do Hlavní soutěže MFF Berlín, kde byl jejich nový film v roce 2014 nominován na Zlatého medvěda. Černá komedie s ironickým názvem Boj sněžného pluhu s mafií plná krve, napětí a pomsty nadchne diváky nejen nádherou norské krajiny, ale též propracovaným scénářem, vynikajícími dialogy a nezapomenutelnými hereckými výkony. Filmová tvorba norského režiséra, který vystudoval prestižní Emersonovu univerzitu v Bostonu, je žánrově i tematicky rozmanitá. Avšak při výběru herců se spoléhá na již osvědčená hvězdná esa, jako jsou Tim Roth, Bruno Ganz anebo jeho dlouholetý přítel Stellan Skarsgård.

Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka.

Příběh “spravedlivé“ pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor.

Recenze:
Jakmile ovšem do děje vstoupí boss přezdívaný Hrabě (Pål Sverre Hagen), rozeběhnou se před vašimi zraky jedny z nejuspokojivějších ukázek černého humoru ve světových filmech, snad kromě argentinského dárku v podobě Divokých historek, jež ovšem Pluh překonává celistvou zápletkou a konzistnějším stylem. Srovnávání je ovšem celkově bezvýznamné… Pokud Skarsgård zůstává mistrem chladné tváře, kterou umí zkřivit do nelítostného šklebu pomsty, pak je Hrabě jeho pravým opakem, neboť neuróza a divokost Hegenovi sálají z očí, přesto je na něm i něco magneticky přitažlivého.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací