Chlapi nepláčou (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 5. 10. 2017 ()

Synopse: V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností. Ať už byli účastníci přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v jejich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut, který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled. Bosenský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se stal jedním z nejvýraznějších filmů soutěže 52. ročníku MFF Karlovy Vary a z festivalu si odvezl Zvláštní cenu poroty.

Recenze:
Snímek bosenského režiséra Alena Drljeviče už sklidil úspěch v Karlových Varech a teď přichází i do našich kin. V opuštěném horském hotelu provádí slovinský terapeut Ivan (Sebastian Cavazza) experiment s osmi veterány z jugoslávské války. Muže různých národností sem přivádí především slíbená odměna, ale postupně zjišťují, že to, co uzamkli po válce hluboko ve svých srdcích, se v dusivé atmosféře prázdného hotelu dere na povrch. Jak se s tím ale dokáží tihle „tvrďáci“ vypořádat a jak se postaví k těm, jež viní ze zločinů, které páchali i oni sami?

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací