Dáma ve zlatém (2015)

dama_ve_zlatem_2015_poster
Režie:
Premiéra v ČR: 25. 6. 2015 ()

Synopse: Dáma ve zlatém vypráví pozoruhodný skutečný příběh ženy, která se rozhodla dosáhnout spravedlnosti a za každou cenu bojovat o dědictví, které její rodině právem náleželo. Šedesát let poté, co byla za druhé světové války nucena utéct z milované Vídně, se Maria Altmannová (Helen Mirren) rozhodne získat zpět rodinný majetek, který jí byl zabaven nacisty. Patří k němu i umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty, mezi jinými i slavný portrét Adele Bloch-Bauerové I. od Gustava Klimta, který se stal národním pokladem. Za svého právního zástupce si vybere ne velmi zkušeného, ale o to odvážnějšího, mladého muže Randyho Schönberga (Ryan Reynolds). Spolu se pustí do zdlouhavého a náročného soudního sporu s rakouskou vládou a Nejvyšším soudem USA, který se nakonec stane jedním z nejznámějších restitučních sporů v historii.

Recenze:
Problém je, že ryzí pohnutky hlavních postav působí často velmi nereálně, moc pateticky. A jelikož víme, že jde o příběh podle skutečné události, tak v momentě kdy dojde na cenu obrazu, už je nám to jasné. Tvůrci si spoustu věcí úmyslně přikrášlili, takže se spíše jedná o pěknou pohádku pro dospělé. Bylo, nebylo, mladá krásná dívka utekla do kouzelné země USA, a o mnoho let později se dozvěděla o restitučním kouzle, které jí mohlo vrátit zpět rodinné dědictví a bohatství. Hodný princ jí pomohl bojovat se zlou radou čarodějů, jen proto, že mu to připadalo správné a fér… Tak tahle verze zní asi stejně realisticky. Pokud nevíte, jak to probíhalo ve skutečnosti, nechtějte to vědět a ponechejte si radši krásné vzpomínky na krásný film. Bohužel setkání s realitou je kruté a snímek po něm zhořkne, můžeme si připadat oklamaní.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací