Dárce (2014)

darce_2014_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 11. 9. 2014 ()

Synopse: Když mají lidé svobodu volby, … vyberou si špatně.

Jonas (Brenton Thwaites) vyrůstá v idylickém světě, kde existuje pouze štěstí. Lidé neznají utrpení, války, násilí, strach ani bolest. Základem světa je jednotvárnost: stejné domovy, stejné oblečení, stejné rodiny.

Na okraji společenství žije jediný držitel a strážce všech pravdivých vzpomínek lidstva - Dárce (Jeff Bridges). Jeho prostřednictvím Jonas získává to, co nikdo jiný nesmí vědět - pravdu o skutečném životě a zkušenosti předchozích generací.

Jonas začíná chápat, že jeho společenství žije v iluzi dostatku a bezpečí za cenu naprosté absence citů a možnosti volby. Lidé necítí emoce, lásku, vášeň, přátelství, nevnímají barvy. Pocit harmonie je vytvářen uměle.

Jonas objevuje nejtemnější stránku utopického světa. Všichni ve společenství jsou pomocí každodenních injekcí zbavováni veškerých špatných vzpomínek a zážitků. Jejich svět je podvod, denně placený smrtí nepohodlných lidí, ve prospěch řízené existence. Tváří v tvářtétoskutečnosti, Jonas již nedokáže žít jako dřív. Čelí obtížnému rozhodnutí nejen o jehovlastním životě, ale o budoucnosti celého světa...

Film Dárce byl natočen podle stejnojmenného románu Lois Lowry, kterého se po celém světě prodalo více než 10 milionů výtisků. Jonase si zahrála vycházející hvězda Brenton Thwaites. Ve filmu se představí po boku velikánů stříbrného plátna - Jeffa Bridgese (Opravdová kuráž, Thron: Legacy, Iron Man), Meryl Streep (Železná lady, Mamma Mia!, Ďábel nosí Pradu) a Katie Holmes (Batman začíná, Telefonní budka). Režie se ujal Phillip Noyce (Salt, Tichý Američan, Sběratel kostí).

Recenze:
Lidstvo hrubne, jsme stále agresivnější a nebezpečnější sami sobě. Jak se s tímto nastoleným a stále vyhrocenějším trendem vyrovnat? Film Dárce zná jednoduchou odpověď. Klíčem je vytvořit idylický svět, kde jeho obyvatelé neznají války, bolest, utrpení a ani závist. Tento sterilní způsob života, kdy všichni nosí stejné oblečení, bydlí ve stejných domech a nemají žádné city, ovšem není pro člověka přirozený. Za uměle vytvořenou pohodou stojí sérum, které ovlivňuje a utlumuje lidské touhy i paměť. Aby nebylo zapomenuto, čeho všeho jsme schopní, existuje jeden vyvolený – Dárce (Jeff Bridges), který zná pravdu a naši minulost. Ve chvíli, kdy začne předávat své vědění nováčkovi Jonasovi (Brenton Thwaites) jsou dny zdánlivě idylické společnosti sečteny.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací