Forman vs. Forman (2019)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 26. 10. 2019 ()

Synopse: Snímek je uceleným životním portrétem jednoho z předních českých režisérů Miloše Formana. Forman jako tvůrce, jako člověk, filmař ověnčený Oscary za Amadea a Přelet nad kukaččím hnízdem. A zároveň charismatický dobrodruh, který se nebojí pochybovat sám o sobě. Zkušenost s totalitním režimem dala Milošovi Formanovi do vínku téma konfliktu jedince s institucí, který úspěšně rozvíjel i ve svých amerických dramatech. Zároveň sám neúnavně hledal místo, kde by pocítil svobodu. Dokument Forman vs. Forman od režisérské dvojice Helena Třeštíková – Jakub Hejna sumarizuje Formanovu životní cestu, na níž se prolíná přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.

Recenze:
Spolupráce Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny vedla ke zrodu nostalgické mozaiky, seskládané z archivních záběrů, při jejímž sledování můžeme zavzpomínat na filmového velikána Miloše Formana. Tohle rozhodně není první film, který se mu věnuje, tudíž pokud bude na dokument koukat nějaký formanofil, nejspíš ho mnoho záběrů nepřekvapí. Většina už se objevila někde jinde, protože o nikom neexistuje nekonečné množství materiálu, a v době příprav filmu už se Forman necítil dost dobře na to, aby se natáčení zúčastnil. Část komentáře se tedy ujal jeho syn Petr.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací