Futurologický kongres (2013)

futurologicky_kongres_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 8. 8. 2013 ()

Synopse: Herečka Robin Wright hraje sebe samu: filmovou hvězdu za zenitem, které s přibývajícími vráskami ubývá rolí. Na stole leží možná poslední velká nabídka. Filmové studio chce naskenovat její tělo, pohyby i emoce, a koupit si tak virtuální herečku, která už nezestárne ani o den. Strach z konce kariéry, příslib věčného mládí ve světě filmu a štědrá finanční kompenzace nakonec Robin přimějí souhlasit. Po dvaceti letech se vydává jednat o prodloužení smlouvy na futurologický kongres. Ocitá se ve světě zcela transformovaném a fantazijním, v animované zóně, kde každý může být, kým chce. Vizuálně omračující zpracování povídky kultovního autora sci-fi Stanisława Lema (Solaris) je osobitou reflexí společnosti, která vzývá kult mládí a opájí se průmyslově vyráběnými iluzemi. Režisér Ari Folman (Valčík s Bašírem) originálním způsobem kombinuje herecké výkony (Harvey Keitel, Paul Giamatti) s animovanými pasážemi, přičemž zápletku ponechává otevřenou různým interpretacím. Navrch přidává divákům bonus: množství na první pohled skrytých detailů a hříček, které vyniknou až při opakovaném zhlédnutí filmu.

Recenze:
Předešlé neuspořádané události jsou nicméně ospravedlněny překvapivě silným závěrem, v němž se sice toho moc neodehraje, ale konečně člověku docvaknou ústřední myšlenky. Nabízí se například zpochybnění stále významnějšího pardigmatu, podle něhož je realita taková, jak se ji rozhodneme vnímat, což ve svých důsledcích může být stejně špatné, jako následování jediné oficiální pravdy. Zároveň příběh následuje stále znepokojivější verzi dystopie, v níž nástroji moderních utlačovatelů nejsou věci, kterých se bojíme, ale naopak ty, které zbožňujeme.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací