Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 12. 12. 2013 ()

Synopse: Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka - nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. Ian McKellen se vrací opět jako Gandalf Šedý společně s Martinem Freemanem v hlavní roli Bilbo Pytlíka a Richardem Armitagem jako vůdcem trpaslíků Thorinem Pavézou.

Recenze:
Peter Jackson teprve tímto snímkem skutečně vytváří plnohodnotný prequel k Pánu prstenů. Masivní připisování materiálu sice neměl Tolkien zapotřebí, ale myslím, že by na svého „žáka“ mohl být pyšný. V úvodním flashbacku se tentokrát podíváme znovu do Hůrky, kde čaroděj Gandalf (Ian McKellen) začal kout pikle s uchazečem na trůn trpaslíků Thorinem Pavézou (Richard Armitage). Trpaslíkovi totiž usilují o život temné síly, tudíž chce Gandalf zjistit, co stojí za jejich probuzením. Během nového pokračování proto zkoumá stará sídla zla a jeho obavy se bohužel naplňují. Jde sice o pouhý subplot složitějšího dobrodružství, ale úžasně přispívá ke kontinuitě obou zprvu knižních příběhů a dokáže kolem jediné hlavní postavy zkoncentrovat stejné napětí, jaké panuje kolem zbylého putujícího osazenstva, možná i větší. Čaroděj Radagast (Sylvester McCoy) nás tentokrát baví mnohem únosnějším humorem. Naštěstí také dostal daleko méně scén.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací