Hra na hraně (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 26. 9. 2013 ()

Synopse: Hraj. Nebo si s tebou pohrajou.

V proslulých kasinech Las Vegas je roční obrat 6 miliard dolarů. V on-line internetových hrách se protočí 35 miliard dolarů ročně. A sem se přesouvá nejen zájem největších hráčů, ale i těch nejtvrdších podvodníků. Sídla provozovatelů jsou na nejexotičtějších místech a jejich obchodní praktiky jsou v nejlepších případech jen tajné. V těch o trochu horších jsou nezákonné a zbytek je už tvrdě za hranou. Tito noví gangsteři už tak často nesahají po zbraních, místo nich mají k dispozici složité algoritmy. Richie (Justin Timberlake), absolvent prestižní Princetonské univerzity, zjistí, že byl při falešné on-line hře podveden a okraden. Odcestuje tedy do Kostariky, kde sídlí magnát Ivan Block (Ben Affleck), jenž má tyto hry pod svou kontrolou. A právě jeho chce Richie obvinit z podvodu. Block jej však odradí od pomsty a získá na svou stranu příslibem nesmírného bohatství. A také jej seznámí se svou atraktivní partnerkou Rebeccou (Gemma Artenton). Kostarika mu nabídne vše, co jeho domovina nedokázala – rychlé peníze, pompézní kasina a večírky, vzrušení, splnění všech tužeb. Ale také laciné nevěstince, místní úředníky žvýkající tlusté doutníky a džungli plnou krokodýlů. To vše Richieho, který je typickým vzorkem současné generace klávesových a morálních zkratek, naprosto pohltí. Jeho mottem se stává „Když to dokážeš ty, proč ne já?“ V hazardu žádná přátelství ani spojenectví netrvají dlouho. O tom se přesvědčí i Richie, když se dozví znepokojující pravdu o svém dobrodinci. Navíc se jej agenti z FBI snaží donutit, aby Blocka prásknul a pomohl jim ho dostat za mříže. Richie tak musí hrát největší hazardní hru svého dosavadního života, kdy se snaží přechytračit a obehrát dva protihráče najednou. A ještě z toho vyjít se zdravou kůží nebo aspoň živý. Dokáže to? Za jakou cenu?

Recenze:
Odhalení o Ivanově organizaci a z nich vyplývající zvraty také nejsou dvakrát ohromující, ale šel z nich očividně vystavět děj schopný vyvolat napětí a zakončený vtipnou pointou. Ne vždy se to ale se vzrušením podařilo. Prostor mezi zajímavým úvodem a klimaxem se film pokouší vyplnit pomalým houstnutím atmosféry, z něhož si nezřídka odnášíme nebetyčnou nudu, již se film snaží přehlušit zdánlivě brutálními scénami. Ty mají spíš vliv na uvažování hlavního hrdiny než na příběh jako takový. Přesto si zápletku po jejím skončení zamilujete, možná kvůli pocitu zadostiučinění, možná díky originálnímu motivu online hazardu a taky asi i díky drsnému i krásnému prostředí svůdné Kostariky, plné pozlátka a nebezpečí.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací