Komorník (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 7. 11. 2013 ()

Synopse: Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi.

Recenze:
Lee Daniels přenesl do snímku příběh skutečného muže, Eugena Allena. Řekněme si to na rovinu, Eugen neměl asi zas tak vzrušující život. Filmový Cecil si proto musí zažít hned několik tragédií, se kterými se Allen nikdy nesetkal a je nutné ho taky spojit s masivními změnami v zemi. Komorník totiž není o nějaké osobě. Snaží se stát kronikou historických událostí, jejíž postavy mají zosobňovat nejčastější nálady mezi tehdejšími Afroameričany. Zvláštním bonusem filmu pak je pochopitelně náhled do soukromí a práce amerických prezidentů od Dwighta Eisenhowera (Robin Williams) po Ronalda Reagana (Alan Rickman). Při vymýšlení fiktivních neštěstí mohl ovšem scénárista projevit větší nápaditost.

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací