Let (2012)

Režie:
Premiéra v ČR: 21. 2. 2013 ()

Synopse: Oscarový režisér Forresta Gumpa a Trosečníka natočil jeden z nejprovokativnějších filmů roku.

Manévrem za hranicí lidského chápání zachránil letadlo plné cestujících. Přesto se nestal hrdinou, ale psancem. Oscarový režisér Robert Zemeckis natočil drama, které řeší velmi zajímavé dilema. Co provést s kapitánem letadla, jenž sice lidsky selhal a už nikdy by si neměl sednout za knipl, ale právě díky tomuto selhání se odhodlal k akci, která připomíná zázrak? Neuvěřitelnému příběhu dominuje Denzel Washington v roli, jež ho pasovala mezi favority oscarového klání za rok 2012.

Kapitán Whip Whitaker (Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem.

Recenze:
A právě na tomhle základě rozehrává Washington svůj herecký koncert jako muž, který je sice profesionálně velice silný, ale pokud jde o charakter, tak neobyčejně slabý – ať už jako „závislák“ nebo jako někdo, jemuž se nechce přiznat, jak na tom doopravdy je a ze všech sil se snaží, aby to pro něj nemělo žádné následky. Může si leccos nalhávat, ale ta největší překážka zůstává v jeho vlastní hlavě. Náš milovaný Denzel umí s minimem prostředků ztvárnit tuto povahově nedokonalou postavu. Robert Zemeckis zase dokáže učinit jednoduché kulisy překvapivě uspokojivými a pochopitelně se „vyřádí“ na svojí příležitosti natočit jednoznačně dramatickou scénu v podobě letecké nehody.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací