Letní hokej (2019)

Režie: ,

Premiéra v ČR: 18. 7. 2019 ()

Synopse: Film Tomáše Bojara a Rozálie Kohoutové Letní hokej je pokračováním úspěšné spolupráce této autorské dvojice. Sami popsali svůj záměr takto:

„Snažíme se ukazovat svět v jeho přirozené složitosti a nejednoznačnosti a vytvořit vrstevnatý film, v němž je možné spatřit živé, jednající lidi, nikoliv barvotiskové hrdiny. Pluralita hledisek, které se v průběhu filmu proměňují a my díky tomu můžeme spatřit stejné nebo podobné fenomény v odlišném světle, je pro nás klíčová. O totéž jsme se snažili už ve filmu FC Roma, kde jsme například nijak nezakrývali, že i sami Romové se v některých situacích chovají jako rasisté. A jakkoliv se to u některých, ostentativně humanistických diváků setkalo s nevolí (nejčastěji vtělenou do hesla: ‚Komu tím prospějete?‘), nehodláme na našem přístupu cokoliv měnit ani tentokrát. Oproti nim se spíše domníváme, že kinematografie může být považována za skutečně humanistickou jenom tehdy, když nevytěsňuje vše znepokojivé mimo horizont a neřídí se prvoplánovými ohledy na ‚společenskou užitečnost‘ či ‚společenské dopady‘. Platí to tím spíš, že s filmovými postavami a jejich snažením je podle nás možné věrohodně sympatizovat jenom tehdy, když je vidíme v jejich celistvosti, tj. včetně jejich méně přitažlivých stránek.“

Ve filmu stojí po celou dobu v centru pozornosti náctiletí hokejisté z marockého Salé a českého Náchoda, kteří se zúčastnili zvláštní sportovně-kulturní výměny. Film od prvních chvil v přísně observačním modu zobrazuje jejich postupné sbližování, první konflikty i občasné chvíle porozumění a napojení. A nutno říci, že přes dílčí temnější momenty je po většinu času jejich vzájemná interakce úsměvná, nezřídka i vyloženě komická. Zahraniční dramaturgové, kteří se s filmem seznámili na workshopu East Doc Platform, jej proto také hned začali vnímat v žánrové kategorii „coming-of-age-comedy“.

Recenze:
Dokumentaristé Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar se zúčastnili zajímavé mezinárodní výměny dětských hokejistů, a to týmu z Náchoda a z dalekého Maroka, kde bychom asi hokej nehledali. Stejně jako v jejich předešlém snímku FC Roma se setkáme s notnou dávkou buranství aktérů a díky muslimské kultuře a dětské upřímnosti zase s mnoha kontroverzními tématy.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací