Mission London (2010)

mission_london_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 19. 6. 2014 ()

Synopse: „Komedie plná drobných chyb a tučných potíží.”

Snímek Mission London je filmová adaptace jednoho z nejprodávanějších románů posledních let v Bulharsku. Napsal ho známý bulharský spisovatel Alek Popov, který se podílel i na tvorbě filmového scénáře hraného debutu Dimitara Mitovski, a díky jeho úspěchu byl román přeložen do dvanácti světových jazyků .

Režisér této pikantní komedie, Dimitar Mitovski, začínal tvorbou krátkých animovaných filmů a mezinárodní uznání filmových kritiků si získal natočením videoklipu Composer pro legendární pop-rockovou bulharskou skupinu FSB, za který v roce 1990 získal hudební ocenění Grammy. S dalším bulharským režisérem Kamenem Kalevem (festivalové filmy Hrát svou hru, The Island) vytvořil krátké hrané filmy (Get the Rabbit Back 2005, Rabbit Troubles 2007), které byly nominovány na cenu Critic's Week na MFF v Cannes.

Mission London je excentrická politická satira, která sleduje úspěšné i neúspěšné pokusy nového velvyslance Varadína obnovit činnost Bulharské ambasády v Londýně. Při uspořádání oslavy vstupu Bulharska do EU však musí čelit ruské mafii, živelnému personálu, ale i krásné uklízečce, která v noci pracuje jako striptérka .

Mitovského debut zaznamenal zatím největší divácký úspěch v postkomunistické bulharské kinematografii vůbec.

Recenze:
Za spolupráce několika zemí, bratrsky sdružených v Evropské unii, vznikla zajímavá komedie, srozumitelná všem „balíkům“, kteří se snaží zapomenout na komunistickou historii a pevně se přimknout k Západu. Knižní námět bulharského spisovatele Aleka Popova rozehrává nadsazenou, ale snadno představitelnou státnickou „misi“, kterou si vymyslela první dáma (Ernestina Šínová). Speciální večírek za účasti britské královny k příležitosti ke vstupu do Unie má za úkol zpunktovat nový velvyslanec Varadin Dimitrov (Julian Vergov). Bulharská ambasáda je spíš střediskem nekalostí, ale Varadin, vyzbrojen číselnou terapií, si nedovolí propadat panice.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací