Můj pes Killer (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 11. 4. 2013 ()

Synopse: Drama jednoho dne. Osmnáctiletý Marek žije v bezútěšném prostředí blízko slovensko-moravských hranic se svým otcem vinařem a rasistickými kamarády - hooligans. Markovým nejlepším přítelem je jeho pes, který je perfektně vycvičen proti všem vetřelcům. Markovým životem náhle otřese šokující tajemství, které zjistí o své dávno zmizelé matce.

Dramatický příběh ze současnosti, který se vyznačuje syrovostí a velkou mírou autenticity, se dotýká aktuálních otázek naší společnosti, jako jsou: rasismus, nezaměstnanost a problémy disfunkční rodiny. Nedostatek citovosti a tolerance okolí poznamená hlavního nevyzrálého hrdinu, jehož jediným přítelem je jeho pes. Scenáristka a režisérka Mira Fornay o mezilidských vztazích ve svém filmu podotkla: Drama matky a syna není jen portrétem rodiny, která se musí vyrovnat s chybami z minulosti, ale je zároveň příběhem společnosti, která ze strachu z prázdnoty uvěřila na jednorázové štěstí, slávu a materiální bohatství.

Film, který získal hlavní cenu Tiger Hivos Award na MFF v Rotterdamu 2013, řeší i nadčasové existenciální téma: Je to příběh o očistě, hledaní identity a rodiny. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy, říká Mira Fornay.

Mira Fornay absolvovala katedru režie na pražské FAMU. Debutovala celovečerním snímkem Lištičky (2009), ve kterém se rovněž zabývá rodinnými vazbami.

Recenze:
Můj pes Killer vyhrál hned na dvou filmových festivalech – v Rotterdamu a ve Vilniusu. V tuto chvíli tedy stojím hned proti dvěma porotám… Mluvím totiž o jednom z mála zážitků, kdy si nejsem jist, jestli jsem vůbec viděl film, nebo jen partu lidí předvádějících cosi před kamerou, jejíž záběry by bylo možno pochválit, kdyby se na nich něco dělo. Nesčetněkrát postavy nedělají doslova nic a obraz si přesto vychutnává každou sekundu onoho nicnedělání. Když pak konečně dojde na nějaký dialog, vymění si postavy pár nezbytných replik, seznámí nás s místním rasistickým prostředím a bídným zázemím mladého skina Marka (Adam Mihál), to vše bez skutečného dialogu nebo charakterizace, jaké se dají očekávat u každého snímku, jakkoliv nedějového.

(photo&video: )

Video



Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací