Nemají pokoj svévolníci (2011)

Režie:
Premiéra v ČR: 13. 6. 2013 ()

Synopse: „Nemají pokoj svévolníci,“ pravil Hospodin. (Izajáš, 48:22)

Režisér a scenárista Enrique Urbizu vystudoval informatiku a bez filmového akademického vzdělání si na 8 mm kameru začal natáčet krátké filmy. Na konci 80. let debutoval celovečerním snímkem Tvoje děvče je bláznivé (1988). V současnosti vede na Filmové škole v Madridu režijní kurz a do roku 2010 působil jako viceprezident Španělské akademie umění a filmových věd.

Jeho nejnovější snímek Nemají pokoj svévolníci odhaluje těžko proniknutelné sítě prostituce, špinavého obchodu s drogami i terorismu, které jsou obrovským celosvětovým problémem. Téma Urbizuho snímku je tedy velmi aktuální. Vypráví příběh zkorumpovaného policejního veterána inspektora Santose Trinidada, alkoholika, který v nočním klubu zavraždí tři nevinné lidi. Vzápětí Santos pátrá po svědkovi jeho zločinu, aby ho zlikvidoval, zatímco mu jsou v patách i svědkyně Chacón s detektivem Leivem.

Film v roce 2012 získal 6 ocenění Goya za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší původní scénář, nejlepší střih, nejlepší zvuk a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Obdržel 5 cen CEC Award (Cinema Writers Circle Awards) téměř ve všech hlavních kategoriích a navíc získal katalánskou národní filmovou cenu Gaudí Award a byl vyhlášen nejlepším evropským filmem roku 2012.

Recenze:
Podobná neurčitost se táhne i příběhem. Je pravda, že neúměrně často není úplně jasné, o co přesně se Santos v danou chvíli snaží a tudíž, jak zapadá do celkového rámce ta, či ona scéna. Není to zas tak podstatná vada, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ať už se podíváme na noční život v Madridu, nebo na pátrání ve dne, prostředí zůstává atraktivní. Pořád se něco děje, nezřetelná zápletka houstne, jak je odhalován vražedný plán a zpravodajství filmového světa zakomponovává do příběhu události, v nichž tušíme předzvěst cíle konspirace. Santos opravdu nic moc neokecá, na to tu máme Chacón a její tým, kteří naopak zaostávají v oblasti akce.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací