Precious (2009)

Režie:
Premiéra v ČR: 27. 5. 2010 ()

Synopse: Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování.

Recenze:
Film se nezaobírá triviálními a povrchními záležitostmi. Hned od začátku Vám je na rovinu řečeno, o čem ve filmu půjde. Silné sociální téma, ještě podtrhuje prostředí, ve kterém se děj odehrává. Příběh, který hlavní postava žije je těžký. Z pohledu okolí je velice snadné považovat Precious za outsidera. Světlým bodem ve tmě je jí učitelka z nové školy. Která ji podá pomocnou ruku, ve chvílích, kdy je to nejvíce potřeba. Všechny klacky, co osud Precious naházel pod nohy jsou zdánlivě překročeny.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací