Psí láska (2020)

Režie:

Premiéra v ČR: 11. 6. 2020 ()

Synopse: Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka huskyů Jana Henychová.

V létě Jana pořádá „psí“ tábory pro děti a vydělává si na to, aby se z Jizerských hor mohla přesunout 1 500 kilometrů na sever, do zimního Švédska. Tam se svými čtyřnohými spoluzávodníky zahajuje tříměsíční trénink, často v teplotách hluboko pod nulou. Připravují se na cíl ještě náročnější: zdolání drsného dálkového závodu, který se rok od roku víc profesionalizuje a amatérům jako Jana nastavuje vysokou laťku. Udrží Jana krok s ostatními v tomto náročném sportu, který bývá doménou mužů? Filmu dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu. Bezprostřední Jana nejde daleko pro ostré slovo, o to ryzeji ovšem vyznívají její komentáře − ať už se týkají toho, co se kolem ní právě děje, nebo poodhalují její náhled na život, k němuž už neodmyslitelně patří štěkot psí smečky.

Recenze:
Jana Henychová je česká musherka žijící v Jizerských horách. Chová několik huskyů, se kterými přes zimu jezdí na mushing, tedy závody psích spřežení. Ty se zpravidla konají za zasněženým polárním kruhem, kam se Jana se vydává už po několikáté na 1200 km dlouhou trať závodu Finnmarksløpet, který je nejdelším v Evropě. I přes veškeré nevýhody (je jediná žena, její psi jsou čistokrevní, nežije trvale za pólem apod.) je Jana odhodlaná dlouhou cestu dokončit a vyráží na velkolepé a nebezpečné dobrodružství. A diváci sledují ji a její chlupaté společníky při tréninku i samotné akci, jak se potýkají s nepříznivými podmínkami, které by jinak pro většinu lidí byly nesnesitelné.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací