Sama nocí tmou (2014)

sama_noci_tmou_poster
Režie:
Premiéra v ČR: 8. 1. 2015 ()

Synopse: Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu.

Recenze:
A jak se tedy dá dostat z pasti společnosti? Klasicky, určitou formou lásky. Naštěstí nebudeme muset vytahovat kapesníčky. Upírka narazí na mladého Arashe (Arash Marandi), což taky není úplné neviňátko, ovšem něco je spojuje, asi právě takové morální uvědomění, aby chtěli žít v něčem normálním a opustili loď dříve, než se potopí. Procítěné výrazy Vand a nepřikrášlené násilí vás přimějí ocenit skutečnost zprostředkovávanou skrze surrealismus.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací