Seveřan (2022)

Režie:
Premiéra v ČR: 14. 4. 2022 ()

Synopse: Jakou budoucnost má válečník, kterého k životu motivuje jen touha po pomstě? Robert Eggers, jeden z nejosobitějších režisérů současnosti, natočil temný, krvavý a syrový epos o vikinském princi, jenž se mstí za vraždu svého otce.

Amleth (Alexander Skarsgård) kdysi býval synem mocného vikinského krále (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), než ho zrada a zákeřná vražda připravila nejen o otce, ale i o střechu nad hlavou. O pár let později se světem protlouká jako bezejmenný válečník a má jediný cíl. Vlastnoručně zabít ty, kteří ho připravili o rodinu a šťastnou budoucnost.

„Ten příběh potřebuje k životu filmové plátno. Je výpravný v tom nejlepším slova smyslu, natáčeli jsme v nádherných islandských lokacích a u některých akčních scén budete mít pocit, že se nacházíte v jejich epicentru,“ slibuje Robert Eggers. K maximální míře autenticity přispěla i řada historiků, specializujících se na vikinskou éru, s nimiž Eggers při psaní scénáře, ale i během natáčení prakticky nepřetržitě diskutoval. Ten i v Seveřanovi prezentuje svůj výrazný rukopis, který si úspěšně otestoval v oceňovaných filmech Čarodějnice a Maják. Pomáhá mu v tom nesmírně silná herecká sestava, v níž kromě Alexandera Skarsgårda, Nicole Kidman a hosta loňského karlovarského festivalu Ethana Hawkea figurují i oscarový Willem Dafoe nebo islandská zpěvačka Björk (ostatně na Islandu se velká část filmu natáčela).

Pokud Vám jméno hrdiny Amletha připadá povědomé, vězte, že příběh vychází ze severské legendy, která silně inspirovala Williama Shakespeara při psaní Hamleta.

Recenze:
Malý Amleth (Oscar Novak) zbožňuje svého otce, krále Aurvandila (Ethan Hawke). Toho ale zavraždí zrádný bratr Fjölnir (Claes Bang) a malý následník trůnu najednou přichází o rodiče i domov. Po letech skrývání a pustošení vesnic po boku Vikingů je mu připomenuto poslání, ke kterému se zaslíbil: “Pomstím tě, otče. Zachráním tě, matko. Zabiju tě, Fjölnire.” A když vám Björk řekne, že musíte naplnit váš osud, tak to berete vážně. Dospělý krvelačný Amleth (Alexander Skarsgård) se vydává na Island, kam jeho strýc uprchl poté, co přišel o království, a stal se farmářem uprostřed pustiny. Hlavní hrdina tam dorazí jako otrok a nikým nepoznán plánuje svou krvavou pomstu a osvobození matky (Nicole Kidman). Pomůže mu jak jeho spojenkyně Olga (Anya Taylor-Joy), tak tajuplné vize.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací