Záhada Hory mrtvých / Dyatlov Pass Incident – recenze

V uralských horách pokračuje pátrání.

 

Na přelomu ledna a února roku 1959 se rozhodla desetičlenná výprava složená z jednoho instruktora, tří inženýrů a sedmi studentů vyzkoušet své síly v náročném terénu severního Uralu. Na Horu mrtvých jich nakonec pod vedením Igora Djatlova vystoupalo pouze 9, protože Yuri Yudin se ze zdravotních důvodů musel oddělit. Tomu se říká štěstí v neštěstí, protože nikdo ze zúčastněných se již nikdy nevrátil. Našli je roztroušené po okolí jejich tábora s oranžově zbarvenou kůží a šedými vlasy. Některé z obětí dokonce osleply a vykazovaly známky nadměrné radioaktivity. Co se s nimi stalo, zůstává dodnes záhadou.

Tohle ještě není synopse filmu, ale pouze stručné seznámení s tajemnou událostí, která se opravdu stala před 54 lety a je stavebním kamenem Záhady Hory mrtvých. Tentokrát se na prokletou horu vydává pětice nadšených amerických studentů, kteří touží nejen splnit školní úkol, ale přijít na kloub tomu, co se jejich předchůdcům stalo. Celý snímek je natočený ve stylu dokumentu a to převážně ruční kamerou. Kdo viděl Záhadu Blair Witch, ví přesně, co ho čeká. Když se konečně dostaneme na místo, začínají se dít prapodivné věci.

První polovina filmu nás seznámí s jednotlivými členy výpravy – Denise Evers  (Gemma Atkinson), Holly Kingová (Holly Goss), Jenson Day (Matt Stokoe), JP Hauser Jr. (Luke Albright) a Andy Thatcher (Ryan Hawley) a jejich cestou prošpikovanou drobnými nepříjemnostmi a ochutnáváním speciálních místních nápojů. Když se konečně, ne zrovna závratným tempem, dostaneme na místo, začínají se dít prapodivné věci a jednotlivé dílky neuvěřitelné skládačky začínají zapadat na místo.

Kolik a zda vůbec někdo z pětičlenné skupiny přežije, se prakticky dozvíme jen pár minut po začátku vyprávění, tudíž tak trochu odpadá možnost strachovat se o tu a tu postavu, jen čekáme, co se jim stane. Když se prokoušeme poněkud rozvleklým putováním, začíná to pravé pošušnání pro milovníky odhalování záhad. Jenže čím více se dostáváme ke (smyšlenému) jádru pudla, je jeho pachuť podivnější a podivnější. Takže celkové vyznění snímku je značně rozpačité. I když, nechat se mu musí jedno, podařilo se mu dokonale uzavřít pomyslný kruh.

Záhada Hory mrtvých je především zajímavá svým námětem a už jenom z tohoto důvodu stojí za pozornost. Bezesporu budete mít po zhlédnutí závěrečných titulků neodbytnou touhu zjistit si o Igoru Djatlovi a jeho osmi spolucestovatelích co nejvíce. Ovšem americká výprava vás nechá tak trochu chladnými. I když podle představ současníků zamíchá kartami více, než by se na první pohled zdálo.

Nadšená a stále živá ruská výprava…

… a jejich nepoučitelní američtí následovníci.

Jak se to jenom mohlo stát?

0%

Záhada Hory mrtvých je především zajímavá svým námětem a už jenom z tohoto důvodu stojí za pozornost. Bezesporu budete mít po zhlédnutí závěrečných titulků neodbytnou touhu zjistit si o Igoru Djatlovi a jeho osmi spolucestovatelích co nejvíce. Ovšem americká výprava vás nechá tak trochu chladnými. I když podle představ současníků zamíchá kartami více, než by se na první pohled zdálo.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací